Samochód z OC sprawcy

Czy należy mi się samochód?

Po kolizji lub wypadku drogowym poszkodowanemu kierowcy oraz pasażerom przysługuje szarego roszczeń.

Należy się przywrócenie odszkodowania do stanu sprzed wypadku. Odszkodowanie zdrowotne i zadośćuczynienie. Naprawienie wszelkich szkód materialnych i pozamaterialnych. Należy się także auto zastępcze na cały okres likwidacji szkody bezgotówkowo.

Samochód zastępczy z OC sprawcy jest możliwy zarówno w przypadku wystąpienia szkody częściowej, jak i całkowitej. Jednak to, na jak długo kierowca otrzyma pojazd, zależy właśnie od rozmiaru uszkodzeń jego auta.

Jeżeli w Twoim przypadku wystąpiła szkoda częściowa, która kwalifikuje auto do naprawy, auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu na cały okres naprawy. Co ważne, okres ten obejmuje nie tylko faktyczny czas, w którym wykonywane są czynności naprawcze, ale również oczekiwanie na przystąpienie do naprawy, kosztorys, zamówione części oraz czas niezbędny do odbioru auta przez ubezpieczonego.

W przypadku wystąpienia szkody całkowitej, czyli takiej, gdy przywrócenie stanu auta sprzed powstania szkody jest niemożliwe lub gdy likwidacja szkody wiąże się z nadmiernymi trudnościami lub kosztami, ubezpieczony również ma prawo do wynajmu auta zastępczego. Okres ten zwyczajowo przyjmuje się jako 7 dni po otrzymaniu pieniędzy z towarzystwa za nasze auto.

Co muszę zrobić?

Najprostszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest kontakt z firmą specjalizującą się w najmie bezgotówkowym pojazdów.

Firmy takie posiadają doświadczenie w kontaktach z ubezpieczycielami oraz są na bieżąco w stanie reagować, gdy ubezpieczyciel będzie wymagał jakichś dokumentów lub wyjaśnień. Firmy takie działają na rzecz i w imieniu klienta przed ubezpieczycielem i dopasowują długość najmu pojazdu do indywidualnej sytuacji danego poszkodowanego.

Jak wygląda najem?

Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy nie jest skomplikowany. Poszkodowany może wybrać jedno spośród kilku rozwiązań, czyli:

  • przy zgłoszeniu szkody deklaruje chęć skorzystania z auta przedstawicielowi ubezpieczyciela – niektóre firmy ubezpieczeniowe posiadają własną flotę pojazdów lub współpracują z firmami zajmującymi się wynajmem,
  • korzysta z samochodu zastępczego zaoferowanego przez warsztat samochodowy, który likwiduje szkodę,
  • wypożycza samochód w wybranej wypożyczalni.

Powstanie u Państwa pytanie który wariant wybrać i który jest najkorzystniejszy? Jakie są plusy i minusy każdego z nich? Jeżeli staniecie państwo przed dylematem najmu pojazdu zastępczego skonstatujcie się z Zastępczak24 a chętnie powiemy Wam o aspektach najmu pojazdu w poszczególnych wariantach.

Zapraszamy do kontaktu

ADAM MATERA

Koordynator ds. Likwidacji Szkód

Od 16 lat zajmuję się obsługą i likwidacją szkód powypadkowych. Nie ma dla mnie spraw nie do rozwiązania.

+48 603 251 028
zastepczak@zastepczak24.pl

Uzyskaj szybką pomoc:

Oddzwonimy do Ciebie za chwilę